Obecné účinky konopné masti

  • protizánětlivé a hojivé – THC (aktivní složka konopí) má výrazné antivirální účinky a jeho psychicky neaktivní prekursor kanabidiol (CBD) je nositelem antibiotických účinků. K léčivému působení je zapotřebí obou látek, které působí ve synergii. To dokázala již v 50. letech dodnes mezinárodně citovaná práce československého vědeckého týmu prof. Kabelíka.
  • analgetické – proti bolesti
  • uvolňující – uvolňuje svalové napětí, křeče

Příprava – co budeme potřebovat?

  • konopna-mastLékařská vazelína 1kg (můžete použít i jiné tuky jako olej, sádlo, máslo, jiné ztužené tuky nebo líh)
  • Usušené konopné listy a květenství  0,75l (nedrcený sypaný materiál, více květů znamená vyšší podíl aktivní látky, semena nevadí, ale občas pukají)
  • Hrnec (ideální je hrnec na mléko)
  • Jemné plátno (po přecedění vhodné jako obklad na postižená místa)
  • Sklenice či kelímky s víčkem

Návod na výrobu konopné masti

My použijeme lékařskou vazelínu. Je to pro tyto účely velice dobrá surovina, ačkoliv se jedná o ropný produkt. Je výhodná kvůli své dobré dostupnosti (ve volném prodeji v lékárnách) a dlouhé trvanlivosti. Je také nenáročná na skladování (bez potřeby chladu) a dobře promašťuje suchou pokožku. Má ale i několik záporů: nehydratuje a může vyvolávat alergii na ropné produkty.

mast-z-konopiRozpustíme vazelínu (lepší je, když teplota nepřesáhne 80°C) a přidáme rozemnuté části rostliny. Pro jednoduché louhování a cezení můžeme sušenou nenapěchovanou herbu (léčivou bylinu) zašít do gázového či bavlněného sáčku. Dvě hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhujeme a pak necháme vychladnout. Základ masti pak spolu s herbou necháme ještě týden odležet na chladném a temném místě.  Poté mast znovu zahřejeme na dvě hodiny na cca 80°C a opakujeme louhování. Následně necháme mast odležet na cca čtyři týdny. Pak mast naposledy zahřejeme tak, abychom ji přivedli do tekutého stavu a pevný materiál scedíme přes jemné plátno, které můžeme použít například jako obklad na postižené části těla nebo zábaly kloubů. Ještě teplou mast plníme do čistých sklenic či kelímků s víčkem. Uskladňujeme nejlépe v chladu a temnu.

Zdroj: Tištěná Legalizace 03 (1/2011)

 

 

 


Hanscraft Panamera lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)