Obecné účinky konopné masti
- protizánětlivé a hojivé – THC (aktivní složka konopí) má výrazné antivirální účinky a jeho psychicky neaktivní prekursor kanabidiol (CBD) je nositelem antibiotických účinků. K léčivému působení je zapotřebí obou látek, které působí ve synergii. To dokázala již v 50. letech dodnes mezinárodně citovaná práce československého vědeckého týmu prof. Kabelíka.
- analgetické – proti bolesti
- uvolňující – uvolňuje svalové napětí, křeče
Příprava – co budeme potřebovat?
Lékařská vazelína 1kg (můžete použít i jiné tuky jako olej, sádlo, máslo, jiné ztužené tuky nebo líh)
- Usušené konopné listy a květenství 0,75l (nedrcený sypaný materiál, více květů znamená vyšší podíl aktivní látky, semena nevadí, ale občas pukají)
- Hrnec (ideální je hrnec na mléko)
- Jemné plátno (po přecedění vhodné jako obklad na postižená místa)
- Sklenice či kelímky s víčkem
Návod na výrobu konopné masti
My použijeme lékařskou vazelínu. Je to pro tyto účely velice dobrá surovina, ačkoliv se jedná o ropný produkt. Je výhodná kvůli své dobré dostupnosti (ve volném prodeji v lékárnách) a dlouhé trvanlivosti. Je také nenáročná na skladování (bez potřeby chladu) a dobře promašťuje suchou pokožku. Má ale i několik záporů: nehydratuje a může vyvolávat alergii na ropné produkty.
Rozpustíme vazelínu (lepší je, když teplota nepřesáhne 80°C) a přidáme rozemnuté části rostliny. Pro jednoduché louhování a cezení můžeme sušenou nenapěchovanou herbu (léčivou bylinu) zašít do gázového či bavlněného sáčku. Dvě hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhujeme a pak necháme vychladnout. Základ masti pak spolu s herbou necháme ještě týden odležet na chladném a temném místě. Poté mast znovu zahřejeme na dvě hodiny na cca 80°C a opakujeme louhování. Následně necháme mast odležet na cca čtyři týdny. Pak mast naposledy zahřejeme tak, abychom ji přivedli do tekutého stavu a pevný materiál scedíme přes jemné plátno, které můžeme použít například jako obklad na postižené části těla nebo zábaly kloubů. Ještě teplou mast plníme do čistých sklenic či kelímků s víčkem. Uskladňujeme nejlépe v chladu a temnu.
Zdroj: Tištěná Legalizace 03 (1/2011)